View cart “Solo 100 Telescopic Pole 4 Section 4.5metres” has been added to your cart.
Mitutoyo 2330A-10 Standard Dial Indicator with lug
RM 0.00
Description
Mitutoyo 2330A-10 Series 2 Standard Dial Indicator with lug, 30 mm, metric
The Mitutoyo 2330S-10 Series 2 Standard Dial Indicator with lug is a highly versatile tool. When paired with select pieces of Mitutoyo equipment (sold separately), its clear, sealed dial yields data that’s easy to read. What’s more, it’s coated and made from stainless-steel parts, so you can use it again and again. Simply connect its carbide contact point to your target to get started.
Features
- Standard design boasts 0.01 mm graduation
- Outer clamp (included) and optional lifting lever (sold separately) may be easily attached on either side of the indicator
- O-ring seal and other adhesion measures protect dial face from contamination
- Quench-hardened, stainless-steel parts stand up against wear and tear
- Offers a carbide contact point
- Hard coating resists scratches and chemical stains
- Compatible with select Mitutoyo equipment (sold separately)
- Type: with lug
Specifications
| Supported Measurement Unit(s) | mm |
| Measurement Range | 30 mm per 1 mm revolution |
| Accuracy | 0.025 mm |
| Dial Reading | 0 to 100 |
| Dial Color | White |
| Graduation Measurements | Millimeters |
| Measuring Force | 2.5 N or less |
| Product Length | 2.2″ (57 mm) outside diameter |







