View cart “Solo 108 Fibreglass 2 Section Telescopic Pole 2.2 metres” has been added to your cart.
Mitutoyo 2109A-10 Dial Indicator
RM 0.00
Categories: Aalborg Instruments, BRAND, Micrometer, MICROMETER, Mitutoyo, Mitutoyo
Tags: 2109A-10, 2109A-10 Dial Indicator, Mitutoyo 2109A-10, Mitutoyo 2109A-10 Dial Indicator
Description
Mitutoyo 2109A-10 Series 2 Dial Indicator, 0 to 1 mm, metric
Accurate and durable, this dial indicator features a high-strength steel stem and spindle and a jeweled bearing for wear resistance and low friction movements. In addition, this indicator features metric units and a measuring range of 0 to 1 mm for a wide range of applications.
Features
- Offered with lug back for mounting purposes
- A revolutionary offset spindle bushing design provides trouble-free stem clamping and a longer clamping range
- Unique shock-proof mechanism protects against shock from sudden spindle retraction
- Rack gear is machine ground for tighter fit, increased accuracy
- Greater rigidity in the bearing plate reduces retracing error by up to 20%
- Four-screw mounting increases impact resistance for better, longer accuracy
- No through screw hole on the frame provides better dust resistance
- Contact point is carbide tipped for lasting accuracy, durability
- The crystal has a scratch and glare-resistant coating for clearer readings and better durability
- The outer clamp and optional lifting lever can be attached to either side and can be easily installed or removed without the use of tools
- Secured adhesion between the frame and crystal, along with the use of an O-ring, protects the indicator against water and oil permeation via the front face
- Manufactured to meet ISO/JIS standards
Specifications
| Range | 0 to 1 mm |
| Units | Metric |
| Graduation | 0.001 mm |
| Range Revolution | 0.2 mm |
| Dial Reading | 0 to 100 to 0 |
| Accuracy | ±0.005 mm |
| Back Type | Lug back |
| Measuring Force | 1.5 N or less |
| Stem Diameter | 8 mm |
| Shockproof | Yes |
| Jeweled Bearing | Yes |
| ISO/JIS Type | Yes |



