View cart “SOLO 424/423 Heat Detector Tester” has been added to your cart.
Mitutoyo 293-146-30 QuantuMike Micrometer
RM 0.00
SKU: 293-146-30
Categories: BRAND, Micrometer, MICROMETER, Mitutoyo, Mitutoyo
Tags: 293-146-30, 293-146-30 QuantuMike Micrometer, Mitutoyo 293-146-30, Mitutoyo 293-146-30 QuantuMike Micrometer
Description
Mitutoyo 293-140-40 QuantuMike Micrometer, Digimatic, 0-25mm, IP65, 0.001mm, W/SPC
The Mitutoyo 293-140-40 Digital Micrometer offers precise measurement with an accuracy of ±0.002mm and a resolution of 0.001mm, featuring carbide-tipped measuring faces and IP65 dust/water protection for reliable performance in demanding environments. Its LCD display ensures clear readings, while the auto power on/off function enhances battery life up to approx. 2.4 years under normal use. Optional SPC cables enable advanced data output capabilities.
Features
- Faster measurement is achieved by using a coarser thread which feeds the spindle by 2 mm per thimble rotation.
- Bidirectional communication e.g. to perform parameter setting from a PC (Digimatic S 1 interface) is possible.
- Ratched thimble mechanism and a small design ensures easy single-handed or stand operation.
- Equipped with a calibration schedule warning function.
- GO/±NG judgement is performed by setting the upper and lower tolerance limits.
- Approach speed warning function for reliable measurements.
- Extraordinary battery life of 2 years (4000 h).
- Outstanding accuracy refer to EN ISO 3611 JMPE ±1 µm (0-25, 25-50 mm model).
- Excellent resistance against water and dust (IP65 protection level) enables this micrometer to be used in machining situations that include splashing coolant fluid.
- A function lock protects the display against unauthorized use.
- Visibility is improved by enlarging the display unit.
Specifications
| Manufacturer: | Mitutoyo |
| Model: | 293-140-40 |
| ABS / INC (INC ZERO): | Yes |
| Auto Power OFF after 20 min. non use: | Yes |
| Battery life: | Approx. 2 years (under normal use) Approx. 4000 hours (continous use) |
| Calculation function (with formula): | Yes |
| Calibration warning function: | Yes |
| Customizing keys: | Yes |
| Data output: | Digimatic S1 |
| Digital step: | 0.001 mm |
| Digital/Analog: | Digital |
| LCD, character height 7.5 mm | Display: |
| Flatness: | 0.3 µm |
| Function lock: | Yes |
| GO/±NG judgement: | Yes |
| HOLD: | Yes |
| Inch-Metric: | Metric |
| Low voltage alarm: | Yes |
| Mass: | 265g |
| Max. Permissible Error J MPE: | ±1 µm |
| Measuring face: | Carbide-tipped, micro-lap finish |
| Measuring force (N): | 7-12 |
| Measuring spindle: | With spindle lock, ø 6.35 mm, spindle pitch 2 mm |
| ON/OFF: | Yes |
| Parallelism: | 1 µm |
| Power supply: | 1 battery CR2032 |
| PRESET: | Yes |
| Range: | 0 – 25mm |





