View cart “SOLO 810 Smoke Testing Kit” has been added to your cart.
Mitutoyo 2929A Dial Indicator with lug back
RM 0.00
SKU: 2929A
Categories: BRAND, Micrometer, MICROMETER, Mitutoyo, Mitutoyo
Tags: 2929A, 2929A Dial Indicator, Mitutoyo 2929A, Mitutoyo 2929A Dial Indicator
Description
Mitutoyo 2929A Series 2 Metric Standard One-Revolution Dial Indicator with lug back, 0.8 mm
Work with trouble-free stem clamping and a long clamping range with this indicator’s revolutionary offset spindle bushing design. In addition, this indicator is ideal for determining if a spindle range is within or outside a tolerance and has a glare-free crystal that features a scratch-resistant coating for clear readings and better durability.
Features
- Lug back for mounting purposes
- Unique shock-proof mechanism protects against shock from sudden spindle retraction
- Includes green limit markers for quick, easy tolerance judgments
- Thumb screw bezel lock is easy-to-use for zeroing
- Rack gear is machine ground for tighter fit, increased accuracy
- Greater rigidity in the bearing plate reduces retracing error by up to 20%
- Four-screw mounting increases impact resistance for better, longer accuracy
- No through screw hole on the frame provides better dust resistance
- Contact point is carbide tipped for lasting accuracy, durability
- Indicator has improved resistance to shop-floor contaminants such as water and dust
- Indicator is about 40% lighter than a conventional dial indicator
- Crystal is glare-free with a scratch-resistant coating
- Manufactured to meet ISO/JIS standards
- Eliminate the possibility of reading errors due to miscounting multiple revolutions
Applications
- Aerospace
- Automotive
- Defense
- Electronics
- Energy
- General manufacturing
- Plastics and rubber
Specifications
| Units | Metric |
| Digital/Analog | Analog |
| Range | 0 to 0.8 mm |
| Graduation | 0.01 mm |
| Spindle Stroke | 1 mm |
| Dial Reading | 40-0-40 |
| Back Type | Lug back |
| Accuracy | ±0.009 mm |
| Measuring Force | 2.0 or lessN |
| MPE | Any 1/10 revolution: 5 μm Measuring range: 7 μm H (Hysteresis): 3 μm R (Repeatability): 3 μm |
| Stem | 8 mm |
| Contact Point | Yes |
| Shockproof | Yes |
| ISO/JIS Type | Yes |
| Technology | Mechanical |
| Dimensions | 4.42 x 1.5″ (112.4 x 38.1 mm) Bezel diameter: 2.24″ (57 mm) |
| Weight | 0.32 lbs (145 g) |




