View cart “Solo 108 Fibreglass 2 Section Telescopic Pole 2.2 metres” has been added to your cart.
Mitutoyo 227-205-22 ABSOLUTE Digimatic Micrometer
RM 0.00
Description
Mitutoyo 227-205-22 Series 227 ABSOLUTE Digimatic Micrometer with Adjustable Measuring Force, 0 to 10 mm
Use the Mitutoyo 227-205 Series 227 ABSOLUTE Digimatic Micrometer with Adjustable Measuring Force to get the readings you’re after. The micrometer features an adjustable measuring force to handle a variety of work materials and can automatically retain data thanks to the measurement-value hold function. Comes with a fitted, plastic case.
Features
- LCD screen is easy to read
- Ratchet friction thimble features a constant and low measuring force mechanism that can be adjusted to accommodate various types of work materials
- Non-rotating spindle offers fast feeding
- Absolute linear scale and measurement-value hold function provide accurate measurements
- Features an SPC data output
- Special functions include data output, data hold and origin-set
- Counting value composition error and low voltage alarms to keep you aware of complications
- Flatness of 0.3 μm/0.000012″
- Measuring force of 2 to 10 N
- Comes in a fitted, plastic case for transport
Specifications
| Supported Measurement Unit(s) | Metric |
| Measurement Range | 0 to 10 mm |
| Accuracy | ±2 μm |
| Resolution | 0.001 mm |
| Power Source | Battery powered |
| Battery Type | SR44 |
| Battery Life | 3 years |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Product Weight | 12 oz (340 g) |





