View cart “SOLO 809 Smoke Testing Kit” has been added to your cart.
Mitutoyo 2110A-70 Dial Indicator
RM 0.00
Categories: Aalborg Instruments, BRAND, Micrometer, MICROMETER, Mitutoyo, Mitutoyo
Tags: 2110A-70, 2110A-70 Dial Indicator, Mitutoyo 2110A-70, Mitutoyo 2110A-70 Dial Indicator
Description
Mitutoyo 2110A-70 Dial Indicator, 1 mm
Designed for precise measuring needs, the Mitutoyo 2110S-70 Dial Indicator provides consistently accurate measurements. It features carbide contact points for durability and a range of 0.1 mm per revolution.
Features
- Carbide contact points for strength
- Range of 0.1 per revolution
Specifications
| Supported Measurement Unit(s) | mm |
| Measurement Range | 1 mm (0.1 mm per revolution) |
| Accuracy | ±0.005 mm |
| Dial Reading | 0 to 100 |
| Graduation Measurements | Millimeters |
| Measuring Force | 2 N or less |
| Product Length | 4.5″ (114.3 mm) |
| Product Width | 3″ (76.2 mm) |
| Product Height | 2.5″ (63.5 mm) |
| Product Weight | 0.5 lb (0.23 kg) |





