View cart “Solo 330 Aerosol Smoke/CO Dispenser” has been added to your cart.
Mitutoyo 209-946 Digimatic Internal Caliper Gauge
RM 0.00
Description
Mitutoyo 209-946 Series 209 Digimatic Internal Caliper Gauge, 1.18 to 2.36″
Measure the internal thickness of tubes, grooves and more with the Mitutoyo 209-906 Series 209 Digimatic Internal Caliper Gauge. Its long jaws fit easily into tight spaces. Plus, with a clear LCD and tons of user-friendly measurement functions, this caliper gauge will streamline your data collection. Comes with inspection certificate.
Features
- Long jaws for easy measurement in hard-to-reach areas
- LCD produces accurate internal diameter thickness readings of tubes, grooves and more
- Boasts a 0.7 to 1.7 N measuring force
- Available functions: zero-set, preset, MAX/MIN, Data Hold and more
- Equipped for convenient data output and SPC analysis
- Automatically turns off to help save battery power
- IP63 housing protects gauge from dust and water
- Ball 0.06″ (1.5 mm) diameter measuring contact
Specifications
| Model Compatibility | Mitutoyo KPL1961-09 SPC Adapter (sold separately) |
| Measurement Range | 1.18 to 2.36″ (30 to 60 mm) |
| Accuracy | 0.0016″ (0.04 mm) |
| Resolution | 0.001″ (0.02 mm) |
| Display Type | LCD |
| Zero Button | Yes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Color | Multi |
| Power Source | Battery powered |
| Battery Type | AA |
| Battery Life | 350 hours |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Product Weight | 13.1 oz (370 g) |





