View cart “Solo A5 Smoke Aerosols Tester” has been added to your cart.
Mitutoyo 209-930 Digimatic External Caliper Gauge
RM 0.00
Description
Mitutoyo 209-930 Series 209 Digimatic External Caliper Gauge, 0 to 0.39″, SAE/Metric
Housed in an IP67-rated case, the Digimatic External Caliper Gauge will accurately measure the exterior thickness of grooves and tubes. Plus, thanks to its many measurement functions, this portable gauge makes data collection easy. Simply clamp its durable jaws around your target to get started. Comes with inspection certificate.
Features
- Long jaws for easy measurement of external tube/groove thickness in hard-to-reach areas
- LCD shows the measurements clearly to help reduce errors
- Boasts a 0.8 to 127 N measuring force
- Available functions on the Series 209 include zero-set, preset, MAX/MIN, data hold and more
- Equipped for convenient data output and SPC analysis
- IP67 housing protects gauge from dust and water
- 1.37″ (35 mm) maximum measuring depth
- Type: 0.06″ (1.5 mm) ball diameter (both/A)
- Measuring contact length: 0.75″ (19.1 mm) Hb; 0.73″ (18.6 mm) Hf
- SAE and metric conversions
Specifications
| Model Compatibility | Mitutoyo KPL1961-09 SPC Adapter, 937387 Digimatic Cable, 965013 Digimatic Cable, KPL8004-50 Holder (each sold separately) |
| Metric/SAE | Metric and SAE |
| Measurement Range | 0 to 0.39″ (0 to 10 mm) |
| Accuracy | 0.0008″ (0.015 mm) |
| Resolution | 0.0002″ (0.0005 mm) |
| Display Type | LCD |
| Zero Button | Yes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Color | Multi |
| Power Source | Battery powered |
| Battery Type | AAA |
| Battery Life | 350 hours |
| Number Of Batteries Required | 2 |
| Product Weight | 8.5 oz (240 g) |






