View cart “Solo 823 Smoke/Heat Testing Kit” has been added to your cart.
Mitutoyo 2046A-11 Dial Indicator lug back jeweled bearing
RM 0.00
SKU: 2046A-11
Categories: Aalborg Instruments, BRAND, Micrometer, MICROMETER, Mitutoyo, Mitutoyo
Tags: 2046A-11, 2046A-11 Dial Indicator lug back jeweled bearing, Mitutoyo 2046A-11, Mitutoyo 2046A-11 Dial Indicator lug back jeweled bearing
Description
Mitutoyo 2046A-11 Series 2 Standard Diameter Dial Indicator, lug back, jeweled bearing
Suitable for any application, this accurate and durable dial indicator offers simplistic and reliable metric readings. Work with smooth and precise operations with this lug back indicator that features a jeweled bearing for wear resistance and low friction movement.
Features
- Offered with lug back for mounting purposes
- A revolutionary offset spindle bushing design provides trouble-free stem clamping and a longer clamping range
- Unique shock-proof mechanism protects against shock from sudden spindle retraction
- Includes limit markers for quick, easy tolerance judgments
- Rack gear is machine ground for tighter fit, increased accuracy
- Greater rigidity in the bearing plate reduces retracing error by up to 20%
- Four-screw mounting increases impact resistance for better, longer accuracy
- No through screw hole on the frame provides better dust resistance
- Contact point is carbide tipped for lasting accuracy, durability
- Crystal is glare-free with a scratch-resistant coating
- Manufactured to meet ANSI/AGD standards
Specifications
| Unit | Metric |
| Technology | Mechanical |
| Stem Diameter | 0.375″ (9.53 mm) |
| ANSI/AGD Type | Yes |
| Graduation | 0.0004″ (0.01 mm) |
| Range | Maximum: 0.39″ (10 mm) Revolution: 0.04″ (1 mm) |
| Dial Reading | 0 to 100 |
| Back Type | Lug back |
| Accuracy | ±0.0005″ (±0.013 mm) Revolution: 0.04″ 0.01 mm |
| Measuring Force | 1.4 or lessN |
| Jeweled Bearing | Yes |





