NORGREN RT/57232/M/100 Roundline double acting cylinder
RM 0.00
SKU: RT/57232/M/100
Tags: NORGREN RT/57232/M/100, Roundline double acting cylinder, RT/57232, RT/57232/M/100
Description
Roundline double acting cylinder, side port, threaded end, 32mm diameter, 100mm stroke
- Saves 20% space over the basic length of a corresponding ISO/VDMA cylinder
|---|---|
| Operating Temperature | -10 … 80 °C, 14 … 176 °F |
| Operating Pressure | 1 … 10 bar, 15 … 145 psi |
| Port Size | Rc1/8 |
| Cylinder diameter | 32 mm |
| Stroke Length | 100 mm |
| Operation | Double acting |
| Cushioning | Buffer cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 482 N |
| Materials – Barrel | Stainless steel (austenitic) |
| Materials – Piston Head Seals | Nitrile rubber |
| Materials – Piston Rod | Stainless steel (martensitic) |
| Dimensions – Height | 33.5 mm |
| Dimensions – Length | 223 mm |
| Dimensions – Width | 33.5 mm |