NORGREN PSA/802100/F1/80 ISOLine profile double acting cylinder
RM 0.00
SKU: PSA/802100/F1/80
Tags: ISOLine tie-rod double acting cylinder, NORGREN PSA/802100/F1/80, PSA/802100, PSA/802100/F1/80
Description
ISOLine profile double acting cylinder with position sensor, 100mm diameter, 80mm stroke
|---|---|
| Operating Temperature | -20 … 80 °C, -4 … 176 °F |
| Operating Pressure | 1 … 16 bar, 14 … 232 psi |
| Standard | ISO 15552 |
| Port Size | G1/2 |
| Cylinder diameter | 100 mm |
| Stroke Length | 100 mm |
| Operation | Double acting |
| Cushioning | Adaptive cushioning system (ACS) |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 4710 N |
| Materials – Barrel | Anodised aluminium |
| Materials – Piston Rod | Stainless steel (martensitic) |
| Dimensions – Height | 116 mm |
| Dimensions – Length | 177 mm |
| Dimensions – Width | 116 mm |