NORGREN PRA/802063/M/100 ISOLine profile double acting cylinder
RM 0.00
SKU: PRA/802063/M/100
Tags: ISOLine profile double acting cylinder, NORGREN PRA/802063/M/100, PRA/802063, PRA/802063/M/100
Description
ISOLine profile double acting cylinder, 63mm diameter, 100mm stroke
|---|---|
| Operating Temperature | -20 … 80 °C, -4 … 176 °F |
| Operating Pressure | 1 … 12 bar, 14 … 174 psi |
| Standard | ISO 15552 |
| Port Size | G3/8 |
| Cylinder diameter | 63 mm |
| Stroke Length | 100 mm |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 1870 N |
| Materials – Barrel | Anodised aluminium |
| Materials – Piston Rod | Stainless steel (martensitic) |
| Dimensions – Height | 75 mm |
| Dimensions – Length | 290 mm |
| Dimensions – Width | 75 mm |