NORGREN PRA/802050/M/320 ISOLine profile double acting cylinder
RM 0.00
SKU: PRA/802050/M/320
Tags: ISOLine profile double acting cylinder, NORGREN PRA/802050/M/320, PRA/802050, PRA/802050/M/320
Description
ISOLine profile double acting cylinder, 50mm diameter, 320mm stroke
- Conforms to ISO 15552 (VDMA 24562 and NFE 49-003-1)
- High performance, stability and reliability
- Polyurethane seals ensure efficient low friction operation and long life
- Switches can be mounted flush with the profile barrel
- High performance Adaptive Cushioning System “ACS”
Technical Specifications:
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 … 80 °C, -4 … 176 °F |
| Operating Pressure | 1 … 12 bar, 14 … 174 psi |
| Standard | ISO 15552 |
| Port Size | G1/4 |
| Cylinder diameter | 50 mm |
| Stroke Length | 320 mm |
| Operation | Double acting |
| Cushioning | Adaptive cushioning system (ACS) |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 1178 N |
| Materials – Barrel | Anodised aluminium |
| Materials – Piston Rod | Stainless steel (martensitic) |
| Dimensions – Height | 65 mm |
| Dimensions – Length | 495 mm |
| Dimensions – Width | 65 mm |