NORGREN KA/802100/M/160 ISOLine tie-rod double acting stainless steel cylinder
RM 0.00
SKU: KA/802100/M/160
Description
ISOLine tie-rod double acting stainless steel cylinder, 100mm diameter, 160mm stroke
- Conforms to ISO 15552 (VDMA 24562 and NFE 49-003-1)
- High performance, stability and reliability
- Polyurethane seals ensure efficient low friction operation and long life
- Switches can be mounted flush with the profile barrel
- High performance Adaptive Cushioning System “ACS”
Technical Specifications:
| Medium | Compressed air |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 … 80 °C, 14 … 176 °F |
| Operating Pressure | 1 … 16 bar, 14 … 232 psi |
| Standard | ISO 15552 |
| Port Size | G1/2 |
| Cylinder diameter | 100 mm |
| Stroke Length | 160 mm |