View cart “SOLO 371 Smoke Generator” has been added to your cart.
Mitutoyo 2929AB-62 Dial Indicator
RM 0.00
SKU: 2929AB-62
Categories: BRAND, Micrometer, MICROMETER, Mitutoyo, Mitutoyo
Tags: 2929AB-62, 2929AB-62 Dial Indicator, Mitutoyo 2929AB-62, Mitutoyo 2929AB-62 Dial Indicator
Description
Mitutoyo 2929AB-62 Series 2 1-Revolution Dial Indicator, 0.8/1 mm, 0.01 mm graduation
Use the Mitutoyo 2929SB-62 Series 2 1-Revolution Dial Indicator for precise measuring. The shockproof and dustproof protection means it can be used in harsh work areas, and it offers a flat-back style for compact spaces. It has a 0.31″ (8 mm) stem diameter.
Features
- 1-revolution design provides easy readings and helps prevent miscounting
- Shockproof and dustproof for tough work conditions
- Flat back creates a compact profile
- No through screw-hole on the frame to ensure high dust resistance
- Rigid bearing plate helps reduce tracing error
- 4-screw mounting to resist impact
Specifications
| Supported Measurement Unit(s) | mm |
| Measurement Range | Range/Range Per Revolution: 0.8 mm/1 mm |
| Dial Reading | 40 to 0 to 40 |
| Graduation Measurements | Millimeters |
| Product Length | 5.1″ (129.5 mm) |
| Product Width | 3.3″ (83.8 mm) |
| Product Height | 2.3″ (58.4 mm) |
| Product Weight | 0.5 lb (0.23 kg) |




