View cart “Solo 330 Aerosol Smoke/CO Dispenser” has been added to your cart.
Mitutoyo 2414A Dial Indicator with lug back
RM 0.00
Description
Mitutoyo 2414A Series 2 Inch Standard-Type Dial Indicator with lug back, 0.5″, 0.001″
Performs with simplicity, excellent accuracy, and reliability, this inch standard-type dial indicator with lug back features a 0.5″ maximum range and 0.001″ graduation. In addition, this indicator features a unique shock-proof mechanism that protects against shock from sudden spindle retraction.
Features
- Offered with lug back for mounting purposes
- A revolutionary offset spindle bushing design provides trouble-free stem clamping and a longer clamping range
- Unique shock-proof mechanism protects against shock from sudden spindle retraction
- Secured adhesion between the frame and crystal, along with the use of an O-ring, protects the indicator against water and oil permeation via the front face
- Rack gear is machine ground for tighter fit, increased accuracy
- Greater rigidity in the bearing plate reduces retracing error by up to 20%
- 4-Screw mounting increases impact resistance for better, longer accuracy
- No through screw hole on the frame provides better dust resistance
- Contact point is carbide tipped for lasting accuracy, durability
- Crystal is glare-free with a scratch-resistant coating
- Manufactured to meet ANSI/AGD standards
- No through screw holes on the frame and secure adhesion between the bezel and the crystal as well as the use of an O-ring prevents water or oil penetration
Applications
- Aerospace
- Automotive
- Defense
- Electronics
- Energy
- General manufacturing
- Plastics and rubber
Specifications
| Units | Inch |
| Range | 0 to 0.5″ Revolution: 0.1″ |
| Digital/Analog | Analog |
| Graduation | 0.001″ |
| Dial Reading | 0 to 100 |
| Back Type | Lug back |
| Accuracy | ±0.001″ |
| Measuring Force | 1.8 or lessN |
| Error of Indication One Revolution | ±0.001″ |
| Type | ANSI/AGD standard |
| Stem | 0.375″/9.52 mm |
| Contact Point | Carbide tipped, thread: 4-48UNF |
| Continuous Dial | Yes |
| Dimensions | 4.05 x 1.44″ (103 x 36.7 mm) |
| Weight | 0.36 lbs (164 g) |







