View cart “Solo 330 Aerosol Smoke/CO Dispenser” has been added to your cart.
Mitutoyo 2119A-11 Dial Indicator with lug
RM 0.00
Description
Mitutoyo 2119A-11 Series 2 ANSI/AGD Dial Indicator with lug, 5 mm, Metric
Make monitoring simple by using the Mitutoyo 2119S-11 Series 2 ANSI/AGD Dial Indicator with lug. You can easily spot the face at a glance thanks to the brightly colored design, and the graduated markings help ensure precision readouts. This dial comes with a lug and has a 0.375″ (0.95 cm) stem with #4 to 48 UNF threading for use with your equipment.
Features
- Measures to the nearest 0.001 mm
- Brightly colored dial has crisp, clear markings
- Included with lug
- 0.375″ (0.95 cm) stem with #4 to 48 UNF threading
- Meets ANSI/AGD standards
Specifications
| Graduation Measurements | Millimeters |
| Accuracy | 0.007 mm first 2.5 revolutions; 0.01 mm overall |
| Dial Reading | 0 to 100 to 0 |
| Dial Color | Yellow |
| Approvals | ANSI/AGD |
| Product Width | 2.2″ (57 mm) outside diameter |
| Supported Measurement Unit(s) | mm |
| Measurement Range | 5 mm per 0.2 mm revolution |
| Measuring Force | 1.5 N or less |




