View cart “Solo 100 Telescopic Pole 4 Section 4.5metres” has been added to your cart.
Mitutoyo 2118AB-10 Dial Indicator with flat back
RM 0.00
Description
Mitutoyo 2118AB-10 Series 2 Standard Dial Indicator with flat back, 5 mm, metric
Monitor readouts with the Mitutoyo 2118SB-10 Series 2 Standard Dial Indicator with flat back. The face yields measurements down to the nearest 0.001 mm and is protected from moisture and damage by an O-ring and a scratch- and chemical-resistant coating along the crystal. Designed with a high-strength spindle, carbide contact point and stainless-steel grand gear, this dial is made to last.
Features
- Measures to the nearest 0.001 mm
- Crafted with a high-strength, stainless-steel spindle and a carbide contact point
- Stainless-steel grand gear resists wear and deformation
- O-ring guards against oil and water infiltration along the face
- Crystal is protected with a scratch- and chemical-resistant coating
- Complete with limit pins and outer frame clamp
- Use with optional lifting lever (sold separately)
- Designed with a flat back
Specifications
| Supported Measurement Unit(s) | mm |
| Measurement Range | 5 mm per 0.2 mm revolution |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Dial Reading | 0 to 100 to 100 |
| Dial Color | White |
| Graduation Measurements | Millimeters |
| Measuring Force | 1.5 N or less |
| Product Length | 2.2″ (57 mm) outside diameter |






