View cart “SOLO 200 Detector Removal Tool” has been added to your cart.
Mitutoyo 209-936 Internal Digimatic Caliper Gage
RM 0.00
Description
Mitutoyo 209-936 (Was 209-552) Internal Digimatic Caliper Gage, .39-1.18″ (10-30mm), SPC Output
Caliper gauges provide error-free LCD readings as well as data output for SPC analysis.
Features
- Zeroset
- Preset
- Auto power OFF
- Inch/Metric
- Conversion data hold
- Max/Min value holding
- Data output
Specifications
| Range | 10-30mm |
| Measuring Force | 1,1-1,6 N |
| Graduation | 0,01mm |
| Accuracy | 0,03mm |
| Type | Fig.4 |
| Mass | 250g |
| Power Supply | 209-505 up to 209-517 : 1 battery AA 209-55- : 2 batteries AAA |
| Set Key | Yes |
| Data Key | Yes |
| Max. Reading | Yes |
| Min. Reading | Yes |
| ABS/INC switchable | Yes |
| Counting direction switchable | Yes |
| Tolerance LED (Green/Red) | Yes |
| Tolerance judgement | Yes |
| Inch-Metric | Metric/Inch |
| Functions | Measuring contacts: Carbide ball ø1,0 mm |



