View cart “SOLO 101 Extension Pole 1.13m” has been added to your cart.
Mitutoyo 2048A-10 Dial Indicator with lug
RM 0.00
Description
Mitutoyo 2048A-10 Series 2 Special Dial Indicator with lug, 10 mm, 0.01 mm graduation
The Mitutoyo 2048S-10 Series 2 Special Dial Indicator with lug features an adjustable hand. The special indicator allows you to adjust the hand position independently of the vertical movement of the spindle. The dial face is designed for clear, easy readings.
Features
- Hand position is adjustable independent of the vertical spindle movement
- Rotate the top knob to make adjustments
- 0.31″ (8 mm) diameter stem with M2.5 x 0.45 thread
Specifications
| Digital/Analog | Analog |
| Inch-Metric | Metric |
| Functions | ISO type |
| Range | 10 mm |
| Range per Revolution | 1 mm |
| Graduation | 0.01 mm |
| Scale | 0-100 |
| Measuring Force | 0.4 to 1.4 |
| MPE any 1⁄10 revolution | 5 μm |
| MPE measuring range | 15 μm |
| H MPE (Hysteresis) | 3 μm |
| R MPE (Repeatability) | 3 μm |
| Stem | 8 mm |
| Contact Point | Carbide tipped, thread: M 2.5 x 0.45 mm |
| Continuous Dial | Yes |
| Coaxial Revolution Counter | Yes |
| Adjustable Pointer | Yes |
| Weight | 144 g |







