View cart “SOLO 101 Extension Pole 1.13m” has been added to your cart.
Mitutoyo 2046A Dial Indicator with lug back
RM 0.00
SKU: 2046A
Categories: Aalborg Instruments, BRAND, Micrometer, MICROMETER, Mitutoyo, Mitutoyo
Tags: 2046A, 2046A Dial Indicator with lug back, Mitutoyo 2046A, Mitutoyo 2046A Dial Indicator with lug back
Description
Mitutoyo 2046A Series 2 Metric Standard-Type Dial Indicator with lug back, 0 to 10 mm, 0.01 mm
Accurate and reliable, this indicator offers simplicity and durability for any application, conforms to ISO/JIS standards, and features a range of 0 to 10 mm. In addition, the stem and spindle are of hardened, high-strength steel, and the crystal has a scratch and glare-resistant coating for legable readings.
Features
- A revolutionary offset spindle bushing design provides trouble-free stem clamping and a longer clamping range
- Rack gear is machine ground for tighter fit, increased accuracy
- Greater rigidity in the bearing plate reduces retracing error by up to 20%
- Four-screw mounting increases impact resistance for better, longer accuracy
- No through screw hole on the frame provides better dust resistance
- Contact point is carbide tipped for lasting accuracy, durability
- Crystal is glare-free with a scratch-resistant coating
- Manufactured to meet ISO/JIS standards
Applications
- General manufacturing
- Aerospace
- Automotive
- Defense
- Electronics
- Energy
- Plastics and rubber
Specifications
| Range | 0 to 10 mm |
| Accuracy | ±0.013 mm |
| Graduation | 0.01 mm |
| Range Revolution | 1 mm |
| Measuring Force | 1.4 N or less |
| Dial Reading | 0-100 |
| Back Type | Lug back |
| Technology | Mechanical |
| Units | Metric |
| Conformity | Meets ISO/JIS standards |
| Stem Diameter | Ø8 mm |
| Dimensions | 4.5 x 1.5 x Ø2.2″ (114 x 37.7 x Ø57 mm) |
| Weight | 0.32 lbs (145 g) |





